Παράλληλα, ο Μ. Γλέζος εξέφρασε την άποψη ότι ο λαός δεν αμαύρωσε την παρέλαση αλλά την τίμησε και ανέφερε πως όταν άνοιξε ο κλοιός της αστυνομίας έγινε η παρέλαση.
Η ηρωική μορφή της Εθνικής Αντίστασης που μαζί με τον Λάκη Σάντα κατέβασαν την ναζιστική σημαία από το λόφο της Ακρόπολης ανέφερε ότι οι παρελάσεις πρέπει να γίνονται μπροστά στα μνημεία θυσίας και όχι μπροστά στους εκπροσώπους της εκάστοτε κυβέρνησης.
Ο Μανώλης Γλέζος επεσήμανε ακόμα μια φορά ότι δεν υπάρχουν αδιέξοδα στην δημοκρατία και πως κρίνεται αναγκαίο η χώρα να πάει σε εκλογές.